Prominent & Leading Manufacturer from Jaipur, we offer electric garbage van, kachre wale gaadi battery and electric garbage vehicle.
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Tipping Mechanism | Hydraulic |
| No Of Wheels | 3 wheels |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Maximum Speed | 30 km |
| Loading Capacity | 500 kg |
| Motor Power Rating | 1500 w |
| Wheel Base | 2120 mm |
| Battery Charging Time | 4 hours |
| Power Source | Electric |
| Application Type | Garbage Collection |
100% electric (no diesel/petrol)
Low running cost
Zero emissions
Ideal for narrow lanes & cities
Silent operation
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Battery Capacity | 120 Ah |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Battery Type | Lead Acid |
| Vehicle Type | garbage |
| Brand | Livguard |
| Warranty | 36 Months |
| Cold Cranking Amps | 300 A |
| Polarity Layout | Center Terminal |
| Maintenance | Maintenance Free |
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Tipping Mechanism | Hydraulic |
| No Of Wheels | 3 wheels |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Maximum Speed | 30 km |
| Loading Capacity | 1000 kg |
| Motor Power Rating | 1250 w |
| Wheel Base | 2120 mm |
| Battery Charging Time | 4 hours |
| Power Source | Electric |
| Application Type | Garbage Collection |
Jogendra Dhariwal (CEO)
Smart Electro Motors
Muhana Motors, Muhana Mandi Road
Jaipur - 302043, Rajasthan, India