Leading Manufacturer of electric three wheeler container and three wheeler cargo auto from Jaipur.
₹ 149800 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | Loader/Cargo |
| Battery Type | 4 Battery (48V) |
| E Rickshaw Brand | Rider |
| Max Power | 3 hp |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Body Type | Closed |
| Features | Reverse Camera, USB Port, GPS, Wiper Motor, Central Locking, Music System |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 1 Piece
Details:
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Fuel Type | Electric |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Body Type | High Deck |
| Brand | RIDER |
| Engine Capacity | 395 cc |
| Gross Vehicle Weight | 1000 kg |
| Wheel Base | 2140 mm |
| Max Speed | 55 kmph |
| Usage | Rural Transport, City Delivery |
| Transmission | Manual |
Open side cargo design
High durability frame
Strong tyres for better grip
Cost-effective transport solution
Suitable for daily commercial operations
Jogendra Dhariwal (CEO)
Smart Electro Motors
Muhana Motors, Muhana Mandi Road
Jaipur - 302043, Rajasthan, India